Možnosti antikoncepce pro muže. Trvalé a nejúčinnější řešení je vasektomie. Zabraňuje spermiím vstoupit do trubice, kterou normálně opouštějí penis

Přidat na Seznam.cz

Většinou je veškerá antikoncepce při sexu záležitostí ženy, ať už jde o hormonální antikoncepci, nitroděložní tělíska, nebo třeba zavádění spermicidů do pochvy či sledování plodných a neplodných dnů. Jaké možnosti ale máte vy jako muž a jaká je jejich účinnost? Přinášíme stručný přehled.

Vasektomie jako trvalé řešení

Pro trvalou antikoncepci je nejlepší vasektomie. Existuje několik různých technik vasektomie, volba vždy záleží na konzultaci s lékařem, ale každá funguje tak, že zabraňuje spermiím vstoupit do trubice, kterou normálně opouštějí penis. Některé vasektomie jsou vratné jiné nikoliv. Trvá také čas, asi 3 měsíce, než se vasektomie stane plně účinnou, takže musíte během této doby používat alternativní metody antikoncepce. Úspěšnost vasektomií je vyšší než 99 %, i když přibližně u 1–2 % mužů, kteří podstoupí zákrok, se mohou vyskytnout komplikace, jako je bolest nebo nadměrné krvácení. Vyhovuje těm mužům, kteří nechtějí mít děti, a to ani v budoucnu (nevratný zákrok), nemá vliv na sexuální aktivitu. Nevýhodou je, že nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.

S kondomy to musíte umět

Kondomy jsou populární a dostupnou bariérovou metodou. K dispozici jsou v různých tvarech, barvách a velikostech a některé obsahují spermicidní mazivo, které pomáhá zabíjet spermie. Většina kondomů se skládá z latexu, ale muži s alergií na latex si mohou koupit kondomy obsahující jiné materiály, jako je polyuretan nebo polyisopren. Při dodržování pokynů pro správné používání mohou mít kondomy až 98 % účinnost. Mnoho mužů je však nepoužívá správně. Nasazuje je příliš pozdě, nechávají penis v pochvě po ejakulaci nebo provádějí akce, při kterém může dojít k roztržení kondomů. Při typickém použití je proto účinnost kolem 85 %. Výhodou je, že jde o levnou metodu, která zároveň chrání před pohlavně přenosnými chorobami. Pokud dodržíte správný postup, vykazuje vysokou účinnost.

Obtížné načasování

Další možností je vyjmutí penisu z pochvy před ejakulací. Teoreticky může tato metoda zabránit vstupu spermií do pochvy. Při dodržení správného postupu může být účinnost přibližně 96 %. Obvykle ale až u 22 % párů, které praktikují tuto metodu, žena otěhotní. Optimální přístup vyžaduje, aby muž vytáhl penis dříve, než dojde k ejakulaci, nikoliv až na začátku ejakulace – to může být velmi obtížné časovat. Metoda také vyžaduje také zabránění kontaktu ejakulátu s vagínou, takže penis musí být zcela mimo vagínu. Pro spoustu mužů je obtížné odhadnout správný okamžik pro vyjmutí penisu. Proč dosud není k dispozici antikoncepční pilulka pro muže? Protože by musela fungovat jinak než u ženy, a to buď snížit počet spermií nebo potlačit hormony. Vědci se touto otázkou zatím stále zabývají.

Zdroje: medicalnewstoday, healthline