Leonardo da Vinci. Jeho vynálezy překvapují dodnes

Přidat na Seznam.cz

Leonardo da Vinci je největším symbolem renesance. Malíř, architekt, inženýr a vynálezce. Pod jeho rukama vzniklo tolik děl, že mnoho z nich zůstává neznámých a mizí mezi nejpopulárnějšími. A přesto je Leonardo mimo jiné jeho tvůrcem brnění robot!

Leonardo da Vinci, který žil na přelomu 15. a 16. století, je jedním z největších umělců a vynálezců v historii. Mezi Leonardovými pracemi byly stroje, které předběhly dobu. Leonardo da Vinci vytvořil mimo jiné jeden z prvních hracích automatů na světě.

Při čtení rukopisů Leonarda da Vinciho najdete výkresy a popisy mnoha úžasných strojů, které předběhly dobu o desítky nebo dokonce stovky let. V mnoha případech se jednalo o prototypy, které nesměly fungovat, ale byly důkazem toho, jak pokročilé byly jeho znalosti a jak inovativní nápady, které chtěl realizovat. Leonardo da Vinci v mnoha případech nemohl spolehnout na starší studie, protože byl předchůdcem mnoha oborů a v té době posouval hranice lidského poznání.

Jednou z jeho nejzajímavějších inženýrských prací byly automatické stroje, které se do určité míry pohybují samy nebo se uvedou do pohybu a zůstávají v pohybu nějakou dobu. V posledních letech se skupiny vědců pokusily tato zařízení reprodukovat a dosáhly výsledků, které potvrzují mnoho předpokladů Leonarda da Vinciho.

Mechanický lev
Jedním z Leonardových návrhů, které si objednal papež Lev X., byl mechanický lev. Měl to být dar od papeže králi Františku I. Valesiovi, který byl darován v prvních letech 16. století. Pouze některé z mistrovských náčrtů přežily dodnes, ale již mnoho let byly činěny pokusy přístroj znovu vytvořit.

Předpoklad byl, že se lev v pohybu měl do určité míry pohnout a na konci představení předložit kytici květin. Není však jasné, do jaké míry byl stroj mobilní, ani jak přesně byly květiny uvnitř lva zobrazeny. Historické záznamy naznačují, že lev byl několikrát předveden na různých diplomatických jednáních a výstavách v Itálii a ve Francii.

Díky skupině vědců a inženýrů se jedna z rekonstrukcí, vycházející z originálních skic, objevila v roce 2019 v Italském kulturním institutu v Paříži. Tento projekt předpokládá, že různé části těla jsou uvedeny do pohybu systémem kol a převodů, které jsou poháněny jedinou nápravou s koly, otáčejícími se pod lvím břichem.

Po mnoho staletí byl tento vynález považován za nemožný podle předpokladů Leonarda da Vinciho. Mělo se jednat o vozidlo s vlastním pohonem, které bylo možné nastavit tak, aby jelo rovně, nebo aby se otáčelo ve správném úhlu a ve správný okamžik dokonce brzdilo. Až do 90. let nebyli inženýři a vědci schopni dekódovat provoz vozíku pouze na základě skic z roku 1495. Pružiny na nich viditelné dávaly určité náznaky podstaty samotného pohonu, ale pouze Carlo Pedretti provedl rekonstrukci vozidla s vlastním pohonem, jehož pohon nebyl přímo spojen s vinutými pružinami, ale využíval také nepřímý mechanismus.

Nakonec byl vytvořen první model, který odpovídá náčrtkům Leonarda da Vinciho a ve skutečnosti funguje. V roce 2004 byl funkční model vytvořen ústavem di Storia della Scienza ve Florencii a výzkumnou skupinou Leonardo3 v Miláně.

Tento vynález byl s největší pravděpodobností použit v divadle k animaci loutek na jevišti. V oblasti da Vinciho zájmů hrálo důležitou roli také divadlo.

Automatický rytíř
Snad nejznámějším „robotem“ Leonarda da Vinciho je mechanický rytíř, což je plné brnění s mechanismem ozubených kol a lan ukrytých uvnitř, což mu umožňovalo provádět určité pohyby. Stejně jako u většiny Leonardových děl není zcela jasné, zda moderní rekonstrukce stroje plně odrážejí záměr. Všechno proto, že neúplné popisy a náčrtky mechanického brnění jsou rozptýleny mezi mnoha nalezenými poznámkami Leonarda.