Jak zlepšit kvalitu spermií? Pomohou vitamíny i bylinky

Přidat na Seznam.cz

Máte problémy s plodností? Nejste v tom sami. Neplodnost je častější, než si myslíte. Postihuje asi každý šestý pár a výzkumníci odhadují, že asi jeden ze tří případů je způsoben problémy s plodností pouze u mužského partnera. I když se neplodnost nedá léčit vždy, existuje několik tipů, které můžete udělat pro zvýšení šance na početí, uvádí web Healthline.

Všestranně užitečné céčko

Ve hře je kvalita spermií, jejich počet a pohyblivost. Uvádíme způsoby, jak zvýšit počet spermií a zvýšit plodnost. Užitečné jsou potravinové doplňky obsahující kyselinu D-asparagovou. D-AA je přítomna ve varlatech, a také ve spermatu a spermiích. Vědci se domnívají, že D-AA se podílí na mužské plodnosti. Hladiny D-AA jsou u neplodných mužů výrazně nižší, což je podpořeno studiemi. D-AA zvyšuje hladinu testosteronu, mužského pohlavního hormonu, který ovlivňuje mužskou plodnost. Hladinu testosteronu zvyšuje také pravidelné cvičení. Vitamin C posiluje imunitní systém. Některé důkazy naznačují, že užívání antioxidačních doplňků, jako je vitamín C, může zlepšit plodnost. Relaxujte a minimalizujte stres. Stres snižuje vaši sexuální touhu a poškozuje vaši plodnost, což podle vědců způsobuje hormon kortizol. Ke zvládání stresu pomůže procházka v přírodě, meditace, cvičení nebo trávení času s přáteli.

Libido zvýší nejenom kotvičník

Vitamin D je důležitý pro mužskou plodnost, zvyšuje hladinu testosteronu. Jedna studie ukázala, že muži s nedostatkem vitaminu D měli častěji nízkou hladinu testosteronu. Zkuste tribulus terrestris, léčivou bylinku zvanou Kotvičník zemní, která se používá ke zvýšení mužské plodnosti. Užívání jejího kořene zlepšuje erektilní funkci a libido. Dopřejte si doplňky stravy z pískavice řeckého sena, i u této bylinky studie zaznamenala zvýšení hladiny testosteronu. Dostatečný příjem zinku je jedním ze základních kamenů mužské plodnosti. Zinek je základní minerál, který se nachází ve velkém množství v živočišných potravin, například v masu, rybách, vejcích a korýších. Zvažte také doplnit svůj jídelníček o ašvagandu neboli vitánii snodárnou, která rovněž má pozitivní vliv na výši hladiny testosteronu. Libido, plodnost, počet a pohyblivost spermií a sexuální výkonnost zvyšuje také kořen macy. Pro kvalitu spermatu je dobré mít také dostatečný příjem folátů, koenzymu Q10 a potravin s vysokým obsahem antioxidantů.  

Zdroje: healthline, medicalnewstoday