Historie vodky: Vznikla v Polsku nebo v Rusku?

Přidat na Seznam.cz

Vodka je nejprodávanější lihovinou na světě. V době svého vzniku se konzumovala pouze v Evropě. Čirá tekutina vzniká spojením vody a etanolu. Destiluje se z fermentovaných látek, jako je kukuřice, brambory, obilí atd.

Polsko a Rusko tvrdí, že jsou prvním místem, kde vodka vznikla. První doložená výroba vodky byla na konci 9. století v Rusku. Avšak údaj z roku 1174 z ruského města Chilnovsk byl první známý lihovar až o 200 let později. Polsko tvrdí, že vodku destilovalo již v 8. století. Tento destilát, který destilovali, byl z vína a spíše se jedná o pálenku než o vodku.

Na počátku se vodka destilovala pouze jednou. Lihovarníci brzy poznali výhody vícenásobné destilace vodky, která vede k vyššímu obsahu alkoholu s vyšší kvalitou. Později se zjistilo, že použití dřevěného uhlí v procesu destilace je nový způsob čištění vodky.

Během první světové války se vodka dostala do Severní Ameriky a druhá světová válka přinesla výrobu vodky do západních zemí. Spotřeba se rozšiřovala a s ní i výroba. Vodka již nebyla lihovinou, která se vyráběla pouze v Rusku a východoevropských zemích.

Aby mohla být vodka považována za vodku, musí mít obsah alkoholu 40 %.S. proof. Tento požadavek byl stanoven a držel se od 90. let 19. století. Evropská unie požaduje pro vodku minimálně 37,5 %. Ve světě koktejlů si získala proslulost díky své všestrannosti. První knihou o koktejlech, která obsahovala recept na vodku, byla Savoy Cocktail Book. Receptem byl „Blue Monday“, nápoj, který obsahoval vodku, Cointreau a šťávu z modré zeleniny.

Dnes je vodka jedním z nejčastěji konzumovaných destilátů. S postupem let lihovarníci experimentovali s různými příchutěmi a přísadami, aby změnili chuť a vzhled neutrálního destilátu. A přestože se dnes vyrábí po celém světě, stále se vyrábí ve své původní domovině Rusku a Polsku.

Zdroj: chilledmagazine.com