9 věcí, které se dějí s vaším tělem, když nějakou dobu nemáte sex

Přidat na Seznam.cz

V určité fázi našeho života procházíme obdobím sexuálního sucha. Je to nevyhnutelné. U některých mužů trvá období sexuálního sucha několik týdnů, zatímco u jiných mužů může trvat měsíce, dokonce roky. Co se ale vlastně děje s vaším tělem, když delší dobu nemáte sex? Zde je 9 nejpřekvapivějších vedlejších účinků.

Jste ve větším stresu

Skvělá milostná noc může zlepšit doslova všechno ostatní na světě. I když vám šéf nepřestává dýchat na záda nebo máte spoustu termínů, soustavně si užíváte, takže se vám všechny tyhle věci zdají super zvládnutelné.

Pokud tedy máte tendenci používat sex jako způsob zvládání stresu, může být období sucha dvojnásobně frustrující.

Nespíte tak dobře

Z mnoha studií víme, že spánek přímo souvisí se stresem. Když jste ve stresu, nemáte tendenci kvalitně spát. Vzniká tak začarovaný kruh, protože když nespíte, jste nakonec ještě více vystresovaní.

Sex vám pomáhá zbavit se stresu tím, že uvolňuje řadu hormonů a neurotransmiterů. Lepší spánek usnadňuje zejména uvolňování tří hormonů: oxytocinu, prolaktinu a dopaminu.

Oxytocin má velmi uklidňující účinek, a jak ví každý, kdo se někdy pokoušel usnout ve stresu, klid je nejlepší způsob, jak se připravit na spánek. Prolaktin vytváří pocit uspokojení a dopamin je známý jako hormon dobré nálady.

Takže stručně řečeno, když máte sex, je méně pravděpodobné, že budete ve stresu, a je pravděpodobnější, že budete lépe spát.

Může vám stoupnout krevní tlak

Bez sexu můžete zaznamenat zvýšení krevního tlaku. Věda říká, že to není náhoda. Studie z roku 2006 v lékařském časopise Biological Psychology totiž zjistila u lidí, kteří měli pravidelný sex, měli nižší hladinu krevního tlaku než ti, kteří sex neměli. To souvisí také se vztahem mezi sexem a stresem. Vědci ve studii kontrolovali více proměnných a došli k závěru, že častější sex skutečně zlepšuje fyziologickou reakci vašeho těla na stres. To následně udržuje krevní tlak na nižší základní úrovni.

Může se u vás zvýšit pravděpodobnost výskytu srdečních onemocnění

Studie z roku 2010 publikovaná v časopise American Journal of Cardiology zjistila, že muži, kteří mají sex alespoň dvakrát týdně, snižují riziko srdečních onemocnění téměř o polovinu.

Vaše kognitivní funkce by mohly být ovlivněny

Tuto věc berte s rezervou, protože stávající výzkum byl proveden na krysách, nikoli na lidech.

Studie z roku 2013 publikovaná vědci z Marylandu zjistila, že sexuální aktivita u potkanů vedla ke zlepšení kognitivních funkcí a funkce hipokampu. (Hipokampus je část mozku, která je z velké části zodpovědná za paměť).

Ve stejném roce dospěla studie z Konkuk University v Soulu k závěru, že sexuální aktivita může skutečně pomoci v boji proti negativním, paměť snižujícím účinkům způsobeným chronickým stresem.

Váše erekce nebude to pravé

Znáte to staré rčení „když ho nepoužíváš, tak ho ztratíš“? Věda naznačuje, že to do jisté míry může být pravda. Studie z roku 2008 v časopise American Journal of Medicine dospěla k závěru, že muži po padesátce, šedesátce a sedmdesátce, kteří nebyli sexuálně aktivní, častěji trpěli poruchami erekce. Naštěstí existuje snadné řešení: i když nemáte partnera, výzkum naznačuje, že pravidelná ejakulace může pomoci zmírnit nežádoucí účinek.

Pokud nemasturbujete, zvyšuje se riziko rakoviny prostaty

Pokud vaše období sucha zasahuje i do oblasti sebe-uspokojování, tedy pokud nemasturbujete vůbec, výzkum říká, že to není zdravé. Několik studií totiž poukázalo na závěr, že „vysoká frekvence ejakulace“ (neboli honění alespoň 4,6 až sedmkrát týdně) je spojena s nižším rizikem rakoviny prostaty. Takže v zájmu vlastního zdraví vytáhněte ubrousky a zapněte porno.

Váš imunitní systém je slabší

Jak zjistili psychologové Carl Charnetski a Francis Brennan Jr, orgasmy neuvěřitelně prospívají vašemu imunitnímu systému. Provedli studii, v níž požádali pacienty, kteří měli sex jednou nebo dvakrát týdně, aby poskytli vzorky slin. Ukázalo se, že tyto vzorky obsahují extrémně vysokou koncentraci

protilátky imunoglobulinu A, která ničí nachlazení. Kdo by to byl řekl, že extrémně blízký kontakt je z hlediska prevence nemocí čistě pozitivní?

Vaše pracovní výkonnost může klesnout

Většina období sucha má dvě části a to část, kdy jste šíleně nadržení a vzrušuje vás skoro vše; pak část, kdy jste na dně a nemáte motivaci ani vstát z gauče. Zřejmě se to může přenést i do vaší spokojenosti v zaměstnání. Studie Oregonské státní univerzity zjistila, že páry s aktivním sexuálním životem jsou v práci mnohem spokojenější.

Zdroj: menshealth.com