Přemýšleli jste někdy, co nosíte na sobě? Vznik trička má zajímavou historii

Přidat na Seznam.cz

Tričko nebo triko je styl látkové košile pojmenovaný podle tvaru T jejího těla a rukávů. Tričko, které bylo původně navrženo jako spodní prádlo, se proměnilo v nejrozšířenější oděvní část našeho šatníku. Vznik sahá do nedávné historie, kdy začátku výroby triček pomohla válka.

Přečtěte si příběh jednoduchého oděvu, který změnil svět módy, vytvořil vlastní odvětví zdobení oděvů a navždy změnil způsob sdílení zpráv.

Vznik trička

Tričko, jak ho známe dnes, je základním oděvním prvkem. Tento jednoduchý oděv je tak hluboce zakořeněn ve světové kultuře, že je snadné zapomenout, že relativně mladé je i samotné tričko.

Moderní tričko se vyvinulo ze spodního prádla používaného v 19. století. Nejprve bylo jednodílné spodní prádlo rozřezáno na samostatné svrchní a spodní oděv, přičemž svrchní část byla dostatečně dlouhá, aby se dala zastrčit pod pásek spodního dílu.

První vyrobené tričko bylo vynalezeno mezi mexicko-americkou válkou v roce 1898 a rokem 1913, kdy je začalo vydávat americké námořnictvo jako standardní spodní košili.

Brzy se staly oblíbenými jako spodní vrstva oděvu pro pracovníky v různých odvětvích, včetně zemědělství. Tričko se snadno přizpůsobilo, snadno se čistilo a bylo levné; z těchto důvodů se stalo oblíbeným tričkem pro mladé chlapce. Chlapecká trička se vyráběla v různých barvách a vzorech. Slovo T-shirt se stalo součástí americké angličtiny ve 20. letech 20. století a objevilo se ve slovníku Merriam-Webster Dictionary.

Do Velké hospodářské krize bylo tričko často výchozím oděvem, který se nosil při práci na farmě nebo ranči, stejně jako v jiných případech, kdy skromnost vyžadovala zakrytí trupu, ale podmínky vyžadovaly lehké látky.

Po druhé světové válce ho nosili muži námořnictva jako spodní prádlo a pomalu se stalo běžným, že veteráni nosili kalhoty s tričkem jako neformální oblečení. V 50. letech 20. století se trička stala ještě populárnějšími poté, co je Marlon Brando nosil ve filmu Tramvaj do stanice Touha, a nakonec získala status módního, samostatného svrchního oděvu. Tričko nosili chlapci při domácích pracích a hrách venku, což nakonec otevřelo myšlenku nosit je jako univerzální volnočasové oblečení.

Trička s potiskem se v omezené míře začala používat v roce 1942, kdy se na obálce časopisu Life objevilo tričko střelecké školy leteckého sboru, v 60. letech 20. století si trička s potiskem získala oblibu pro sebevyjádření i pro reklamu, protesty a suvenýry.

Současné verze jsou k dispozici v mnoha různých provedeních, materiálech, stylech. Trička patří k nejpoužívanějším oděvům, které se dnes používají. Trička jsou oblíbená zejména při tvorbě značek firem nebo zboží, protože jsou levná na výrobu i nákup.

Zdroj: Wikipedia, realthread.com, redakčně upraveno