Letošní Tour de France přinesla spoustu příběhů – výhru pro zesnulého bratra, dánské šílenství či vítězství oběti a padoucha

Přidat na Seznam.cz

Máme za sebou 109. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France. Vítězem se stal nejen Dán Jonas Vingegaard, ale vlastně i další cyklisté, kteří prožívali během předchozích tří týdnů své vlastní příběhy, které přesahovaly samotné závodění.

Jonas Vingegaard – Před dvěma lety tohoto dánského závodníka skoro nikdo neznal, vloni byl už ale celkově druhý a letos se stal dokonce vítězem Tour de France. Dokázal skvěle načasovat formu, kterou porazil i dvojnásobného vítěze Tadeje Pogačara. V 11. etapě se kolem slovinského závodníka přehnal, až to vyrazilo všem cyklistickým fanouškům dech. Pogačar pak už v následných etapách nedokázal dvouminutovou ztrátu dohnat.

Wout van Aert – Kdo ví jak by se však rodilo Vingegaardovo vítězství, kdyby neměl při sobě tak silný tým. Dva superdomestici (pomocníci) Roglič a Krujswijk sice kvůli zdravotním problémům nemohli Tour dokončit, skvěle je však nahradil fenomén Wout van Aert. V celkovém pořadí sice skončil tento belgický cyklista až na 22. místě, i tak však patřil mezi největší osobnosti tohoto ročníku. Získal zelený trikot, kterým se oceňuje nejlepší spurter, ale navíc dokazoval své kvality i v horách, kdy často táhl vítězného Vingegaarda.

Chris Froome – Tento britský cyklista, který se narodil v Keni, sice nedojel do cíle letošního ročníku, přesto patří mezi velké postavy Tour de France 2022. Čtyřnásobný vítěz (2013, 2015, 2016 a 2017) měl v roce 2019 těžkou nehodu (zlomenina pravého stehna, pravého lokte, pravé kyčle a několika žeber) a už se zdálo, že si na závodní kolo nesedne. To si však Froome vůbec nedokázal představit a během rehabilitace věřil, že se ještě do velké cyklistiky vrátí. V loňském roce to ještě nebylo moc povedené, skončil až na 133. místě. Letos se mu však povedlo v jedné z alpských horských etap dojet na skvělém třetím místě. A nebýt pozitivního testu na covid, který mu znemožnil pokračovat v Tour, možná by podobný kousek předvedl i v Pyrenejích.

Hugo Houle – „To je pro tebe, brácho,“ řekl tento 31letý Kanaďan po vítězné 16. etapě. Bylo to asi nejdojemnější vítězství, které poté kanadský cyklista stáje Israel – Premier Tech věnoval svému před necelými deseti lety zesnulému sourozenci. O Vánocích v roce 2012 si šel jeho mladší bratr Pierrik zaběhat (věnoval se závodně triatlonu), když ho srazil a zabil opilý řidič, který poté ještě ujel…

Fabio Jakobsen a Dylan Groenewegen – oběť a padouch. I takto byli oba tito cyklisté v minulých měsících nazýváni. V roce 2020 v první etapě závodu Kolem Polska změnil Groenewegen v závěrečném spurtu ve velmi vysoké rychlosti směr své jízdy, čímž donutil Jakobsena najet na bariéry podél trati. Následky byly málem tragické – Jakobsen měl traumatické poranění mozku, lékaři mu navíc sešili 130 stehů v obličeji, měl ochrnutou hlasivku a v ústech mu zbyl jediný zub… Avšak nizozemský cyklista se z toho nejen vylízal, ale dokonce teď na Tour de France zažil vítězný návrat – vyhrál druhou etapu. Groenewegen dostal za svůj nebezpečný manévr devítiměsíční distanc, více ho však děsily výhrůžky smrti od cizích lidí a to nejenom jemu, ale i jeho rodině. I on se ale letos dočkal výhry a to hned následný den po Jakobsenovi! Chtělo by se říci, že je to krásný happyend za noční můrou obou závodníků, ale… Jakobsen svému soupeři ještě tak úplně neodpustil…

Dánské šílenství – Občas se stává, že Tour de France „nakoukne“ z Francie i do jiných zemí. Letos se dostalo této pocty Dánsku, které se prvních tří etap zhostilo s jedničkou. Tedy především dánští fanoušci vytvářeli po všechny tři dny úžasnou atmosféru a potvrdili tak, že Dánsko je země cyklistice zaslíbené. Podmínky pro jízdu na kole jsou v dánském království jako třeba v Nizozemí na špičkové úrovni.

Zdroj: redakce, Instagram, Wikimedia, Facebook