Je velikost penisu geneticky určená?

Přidat na Seznam.cz

Velikost penisu je do značné míry určena vaší genetickou výbavou, ale do hry vstupují i další vlivy. Hormony, životní styl a další faktory prostředí mohou také ovlivnit velikost vašeho penisu.

Některé změny životního stylu, jako je ztráta hmotnosti kolem základny penisu, mohou způsobit, že se bude zdát delší. Holení ochlupení může také pomoci zlepšit vzhled vašeho penisu. Ačkoli tyto úpravy nemění skutečnou délku penisu, mohou vám pomoci cítit se sebevědoměji. Na toto téma hovoří i tato studie.

Které geny ovlivňují velikost penisu?

Velikost penisu je závislá na kombinaci genů, konkrétně pohlavních chromozomů, které jste obdrželi od svých rodičů, říkají odborníci. Pohlavní chromozomy rozhodují o biologickém pohlaví a sekundárních pohlavních charakteristikách, které se objevují během puberty, jako jsou vousy na obličeji u mužů a kulatější boky u žen.

Muži mají jeden chromozom X a jeden chromozom Y, zatímco ženy mají dva chromozomy X. Chromozom Y je zděděn od otce a obsahuje gen „determinující muže“, gen SRY. Gen SRY vede k tvorbě varlat a vnějších a vnitřních mužských genitálií v embryu.

Nicméně, zatímco přítomnost chromozomu Y vede k vývoji penisu, nemusí nutně určovat vlastnosti penisu, jako je jeho délka a obvod. To může být více závislé na chromozomu X, který pochází pouze od matky a obsahuje přibližně 900 genů ve srovnání s odhadovanými 90 geny chromozomu Y.

Tento vliv chromozomu X by pak vysvětloval, proč se velikost penisu některých sourozenců liší, protože každý sourozenec se může lišit, ve kterém chromozomu X obdrželi od své matky, i když mají stejného otce.

Jednotlivé geny jsou jedinečné pro každou osobu, mohou také ovlivnit velikost penisu. Genetické mutace mohou také přispět k délce a vzhledu penisu.

Další faktory

Velikost penisu může ovlivnit řada dalších faktorů, včetně hormonů, výživy a vystavení toxinům v děloze.

Hormony, jako je testosteron, zejména během puberty, ovlivňují růst penisu a jeho konečnou délku v dospělosti. Nízká hladina testosteronu je spojena s menší velikostí penisu, stejně jako nižší libido a erektilní dysfunkce.

Testosteron může být zvýšen přirozeně s výživou a cvičením. Výživa, zejména v děloze a v prvních letech života, může ovlivnit jak vaše hormony, tak celkový vývoj. Podvýživa může ve skutečnosti vést k menší velikosti penisu.

Mýty o velikosti

Existuje řada mýtů obklopujících velikost penisu, včetně:

  • Větší nohy, větší penis: Neexistuje žádná korelace mezi velikostí mužské boty a velikostí penisu. Jiné části těla nebo rysy neposkytují vodítka o tom, jak velký nebo malý je mužský penis.
  • Masturbace: Masturbace neinhibuje ani nepodporuje růst penisu. Nezáleží ani na frekvenci masturbace.
  • Sexuální uspokojení a vhodnost: Výzkum ukázal, že velikost penisu není relevantním faktorem ani pro jednoho z partnerů, ani vás nutně nečiní více či méně žádoucím.

Studie ukázaly, že mohou existovat rozdíly ve velikosti penisu na základě etnického původu. Zjištěné rozdíly však nebyly mezi různými etnickými skupinami velké.

Nejvíce všudypřítomný a škodlivý mýtus však musí být o mužské maskulinitě a velikosti jeho penisu. Mít větší penis neznamená, že je někdo mužnější, stejně jako menší penis by neudělal někoho méně mužného.

Zákon průměrů

Průměrná ochablá (neztopořená) délka penisu je 9,1 cm. Při vzpřímené poloze je průměrná délka měřená od základny penisu ke špičce 13,2 cm.

Navzdory tomu většina mužů ve skutečnosti přeceňuje průměrnou délku penisu. Toto přeceňování může vést k pocitům nedostatečnosti, nejistoty a úzkosti. Výzkum ukázal, že téměř polovina mužů se cítí nejistá ohledně velikosti penisu nebo si přeje, aby byl delší.

Pokud vám velikost penisu způsobuje značnou úzkost, pochopte, že delší délka nebo větší obvod nemusí být nutně lepší nebo mužnější. Identifikace neužitečných, zkreslených názorů na velikost penisu vám může pomoci překonat tato přesvědčení.

Zatímco velikost penisu je většinou určena vašimi geny, další faktory, které mohou ovlivnit velikost, zahrnují hormony, výživu a životní prostředí. Navzdory tomu, co marketing může říci, neexistují žádné léky nebo cvičení, u kterých bylo prokázáno, že prodlužují penis.

Ztráta nadváhy a holení ochlupení může pomoci zlepšit vzhled penisu. Nezapomeňte, že váš penis, bez ohledu na jeho velikost, vás nedefinuje jako muže a sexuálního partnera.

Nicméně, zatímco některé úzkosti o velikosti penisu jsou naprosto normální, pokud vás odrazují od sexuálních vztahů nebo ovlivňují vaše sebevědomí, promluvte si s lékařem o vašich obavách.

Zdroj: verywellhealth.com, medicalnewstoday, redakčně upraveno