Hugo Boss: Luxusní značka, které pomohli na začátku nacisté

Přidat na Seznam.cz

V roce 1931, dva roky předtím, než nacistická strana převzala kontrolu nad německou vládou, založil Hugo Boss v německém Metzingenu svou módní značku. Již předtím se Boss řadil mezi německé nacistické kolaboranty a v továrně, kterou koupil v roce 1924, vyráběl první nacistické uniformy.

V roce 1931 se však Boss z pouhého majitele továrny, která nacisty počítala mezi své zákazníky, stal sám nacistou, když oficiálně vstoupil do strany. Boss se také stal sponzorujícím členem Schutzstaffel (SS), polovojenského křídla nacistů, a měsíčně této organizaci přispíval.

Díky svému brzkému členství ve straně získal Boss pod nacistickým vedením Německa mnoho výhod.

Ačkoli značka nenavrhla ikonické černé uniformy SS, za které je často považována, vyráběla pro nacistický režim řadu dalších uniforem.

V roce 1933 Hugo Boss vyráběl uniformy pro SS a Hitlerjugend a také standardní nacistické hnědé košile. Když se v roce 1938 začalo Německo intenzivněji remilitarizovat, začala společnost Hugo Boss vyrábět uniformy pro nacistické ozbrojené síly.

Do roku 1940 si nacističtí spolupracovníci společnosti Hugo Boss přišli na přibližně 1 000 000 říšských marek, zatímco v roce 1936 to bylo 200 000 říšských marek.

Tehdy začala společnost využívat otrockou práci obětí koncentračních táborů, aby mohla vyrábět velké zakázky, které v té době dostávala.

Společnost využívala k práci ve svých továrnách asi 140 osob z koncentračních táborů a dalších 40 francouzských válečných zajatců.

Jeden z bývalých otroků v továrně Hugo Boss, Jan Kondak, který byl nucen pracovat v továrně v letech 1942 až 1945, vzpomíná: „V barácích byly vši a blechy.“

Mnozí v těchto továrnách byli upracováni k smrti nebo nakonec posláni na smrt do Osvětimi a Buchenwaldu.

Po válce byl Boss klasifikován jako „aktivista“ a „podporovatel a prospěchář nacionálního socialismu“. V roce 1946 byl pokutován a zbaven práva vlastnit podnik.

Po Bossově smrti v roce 1948 firma dále žila pod vedením jeho zetě Eugena Holyho. V současnosti je Hugo Boss významným luxusním módním domem, který prodává špičkové oblečení a doplňky po celém světě.

Zdroj: allthatsinteresting.com, wikipedia