Důvody, proč byste neměli vynechávat snídani

Přidat na Seznam.cz

Proč je snídaně tak důležitá? Pokud ano, proč tolik lidí, dospělých i dětí, odchází ráno z domu bez snídaně? Možná máte pocit, že na přípravu jídla spěcháte, myslíte si, že vynechání snídaně vám pomůže zhubnout, nebo věříte, že nevadí, když se později najíte víc, abyste vynechané jídlo nahradili.

Pravdou je, že vynechání snídaně může mít pro vaše zdraví skutečně negativní důsledky. Proč je tedy snídaně důležitá a jak si můžete být jisti, že si každý den dopřejete zdravé a plnohodnotné ranní jídlo?

Význam ranní snídaně: Klíčový zdroj denních živin

Dobrá snídaně vám pomůže získat doporučené denní hodnoty různých živin nezbytných pro dobré zdraví. Studie ukazují, že děti, které snídají, mají například vyšší hladinu železa, vitaminů skupiny B a vitaminu D ve srovnání s dětmi, které snídani vynechávají.

Proč je snídaně tak důležitá pro vaše zdraví

Problémy spojené s vynecháním ranního jídla jsou velmi rozšířené. Pokud snídani vynecháváte, můžete tím ohrozit své zdraví. Důvody, proč byste neměli snídani vynechávat, to jasně ukazují:

Vynechávání snídaně je spojeno se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění

Bylo provedeno mnoho studií o tom, jak vynechávání snídaně ovlivňuje zdraví srdce. Jedna studie zkoumala téměř 200 000 různých lidí. Zjistila, že ti, kteří vynechávají snídani, mají o 21 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyskytne kardiovaskulární příhoda a dieta, a o 32 % vyšší pravděpodobnost, že zemřou ze všech příčin.

Vynechávání snídaně je spojeno s přibýváním na váze

Snídaně pravděpodobně způsobí zvýšení počtu kalorií zkonzumovaných za den, což by zase mohlo způsobit nárůst hmotnosti. Ačkoli bez snídaně mohou mít lidé méně energie na pohyb a cvičení. Jedna studie zjistila, že téměř polovina studentů ošetřovatelství, kteří nesnídali, měla nadváhu. To se shodovalo jak u studentů, tak u studentek.

Vynechávání snídaně může negativně ovlivnit kognitivní schopnosti a studijní výsledky

Pravidelná konzumace snídaně je spojena s lepším chováním ve škole a lepšími studijními výsledky, včetně lepších známek a výsledků v testech. Víme, že jídlo je palivo, a snídaně je jídlo, které děti před dlouhými dny ve škole nastartuje. To není zjištěno pouze u dospívajících žáků!

Vynechávání snídaně může přispívat ke zvýšenému riziku vzniku cukrovky

Existuje řada důkazů, které ukazují, že pravidelná konzumace snídaně může chránit před cukrovkou 2. typu. To by mohlo být způsobeno vlivem delšího půstu od večeře do dalšího jídla na metabolismus a hladinu cukru v krvi. Rozsáhlá analýza studií zjistila, že lidé, kteří vynechávají snídani, mají o 6 % až 55 % vyšší pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu ve srovnání s těmi, kteří snídají pravidelně. Toto procento závisí na tom, jak často je snídaně vynechávána, a dosahuje 55 %, jakmile je snídaně vynechána pětkrát týdně.

Snadné nápady na snídani

I když máte ráno málo času, zařadit do snídaně zdravé potraviny je pro vaše zdraví velmi důležité. Pokud je to nutné, vstávejte o něco dříve, abyste si udělali čas na přípravu jídla (nebo ještě lépe, připravte se večer předtím, aby byla snídaně co nejjednodušší).

Mezi rychlé a jednoduché snídaně patří ovesná kaše; jogurt s rozmixovanými bobulovitými plody; bezlepkové palačinky s ovesnými vločkami; nebo veganská míchaná snídaně s bramborami, kapustou, paprikou a cibulí.

Zdroj: universityhealthnews.com, ncbi.nlm.nih.gov, iosrjournals.org, academic.oup.com, redakčně upraveno