Co byste měli dělat, kdybyste vyhráli ve Sportce?

Přidat na Seznam.cz

Když jackpot přesahuje miliony korun, je lepší mít nějaký plán. Pro všechny případy.

Přestože je dobře zdokumentováno, že výhra v loterii neznamená celoživotní věčné štěstí, nelze nesnít o tom, co byste s takovou výhrou, která vám změní život, dělali. Než se však necháte unést myšlenkami na vodní skútry, které si koupíte, a na spolupracovníky, kterým vynadáte, zvažte, zda nemáte plán, jak se co nejlépe připravit na život bez stresu a finanční svobody. Ale jak?

Autor knihy The Sudden Wealth Solution (Řešení náhlého zbohatnutí), doktor Robert Pagliarini, který má 24 let zkušeností s poradenstvím výhercům loterie, radí, co by měl člověk udělat ve chvíli, kdy vyhraje jackpot.

Zachovejte klid a chraňte los

První rada, kterou Pagliarini dal potenciálnímu výherci loterie, je jednoduchá: Stačí dýchat. „Čeká vás několik životně důležitých rozhodnutí, která vyžadují vaše plné duševní schopnosti,“ říká. „Nechcete, aby vám úzkost, vzrušení, nervy nebo strach zatemnily dobrý úsudek. Řekněte si, že se můžete zbláznit vzrušením později, ale teď máte před sebou práci.“

Jakmile si uvědomíte, že vás potkalo téměř nemožné štěstí, dalším nejdůležitějším krokem je zajistit bezpečnou úschovu výherního tiketu. Koneckonců, v loterii jste nevyhráli vy, ale los, který jste si koupili.

„Loterijní tiket je ‚nástroj na doručitele‘, což znamená, že ho vlastní ten, kdo ho má,“ říká Pagliarini. „To znamená, že musíte doložit, že VY jste právoplatným vlastníkem losu. Jak? Udělejte si selfie sebe a svého losu. Pořiďte si video. Mějte to v bezpečí!“ Často se také doporučuje přidat na zadní stranu tiketu svůj podpis, abyste ještě více prokázali své vlastnictví.

Uvědomte si výši vaší výhry

Podle Pagliariniho je jedním z nejčastějších úskalí, kterým výherci v loterii čelí, to, že si myslí, že si přijdou na více peněz, než ve skutečnosti jsou. „Pokud vyhrajete jackpot 100 milionů, můžete si (a vaše rodina a přátelé) myslet, že máte 100 milionů. Nemáte. Musíte zaplatit daň z výhry. To vaši výhru snižuje na 85 milionů.“

Kromě toho varuje výherce loterie, aby se na výhru v loterii správně dívali. Protože si výherci loterie peníze nevydělali, viděl, že jsou náchylní k jejich volnějšímu utrácení. „Připadá mi to jako peníze z Monopolů,“ říká. „Je pravděpodobné, že je budete utrácet volněji, rozdávat je volněji a investovat je do mnohem riskantnějších projektů.“

Mlčte o své výhře a obraťte se na právníka

Mezi rady, které Pagliarini dává výhercům v loterii během prvních čtyřiadvaceti hodin po výhře, patří držet tuto bombastickou zprávu velmi blízko u sebe. „Řekněte to jen jednomu členu rodiny,“ říká. „Všem ostatním to v tuto chvíli držte v tajnosti.“ Koneckonců, čím dříve se lidé o vaší výhře dozvědí, tím dříve budete vyřizovat korespondenci od těch, kteří doufají, že získají kus koláče. A jak již bylo řečeno, jejich představa o tom, k jak velké částce jste si skutečně přišli, bude s největší pravděpodobností nadsazená.

Po pravděpodobně jednom z nejzábavnějších a mimotělních rozhovorů vašeho života s vybranou milovanou osobou Pagliarini doporučuje zajistit si právníka. „Najměte si advokáta,“ říká. „Chcete mít v týmu někoho, kdo vám pomůže a kdo bude mít na paměti vaše nejlepší zájmy.“ Právník vám bude schopen pomoci s uplatněním nároku na výhru (a poradí vám, zda vám to váš stát umožní anonymně) a také položí základy pro ochranu vaší nově získané odměny.

Zdroj: lifehacker.com